Seara de ruga adusa Preacuratei

În seara de 25 martie a.c., în vechea Catedrală episcopală cu hramul Adormirea Maicii Domnului (Biserica cu Lună), a avut loc un concert coral de cântări închinate Preacuratei Fecioare Maria. Corurile reunite ale Mânăstirilor ortodoxe de maici: Sfânta Cruce și Buna Vestire din Oradea, respectiv Episcopia Bihor, au adus prin glasul lor îngeresc laudă Fecioarei care a adus în lume pe Fiul lui Dumnezeu Care avea să izbăvească lumea de stihiile morții și ale păcatului.
În cadrul concertului, P.C. Ioan Codorean, Director al Centrului Cultural Ortodox Catedrala cu Lună, a susținut conferința cu tema: „Imnografia bizantină închinată Preasfintei Născătoare de Dumnezeu”, în care a fost reliefat rolul pe care l-a avut Maica Domnului în lucrarea de mântuire a omenirii înfăptuită de Mântuitorul Iisus Hristos, așa cum îl oglindesc imnele liturgice ale cultului ortodox.
La eveniment a fost prezent și Preasfințitul Sofronie, Episcopul Oradiei, preoți și călugări din Eparhie, precum și un număr frumos de credincioși.
Evenimentul a fost cu adevărat o seară de rugăciune, în care, cuvântul și cântarea au fost oferite ca ofrande duhovnicești Fecioare Maria, Născătoarea de Dumnezeu.