La ceas de sarbatoare

Duminică 21 februarie a.c., de Duminica Ortodoxiei, la Biserica cu Lună a fost celebrat un eveniment liturgic festiv cu o semnificație dublă.
Întâi, cu prilejul anului jubiliar dedicat împlinirii a 90 de ani de la reînființarea Episcopiei Ortodoxe a Oradiei, Preasfințitul Părinte Episcop Sofronie, împreună cu un sobor de preoți și de diaconi a săvârșit slujba de sfințire a noilor antimise pentru bisericile din Eparhie.
În al doilea rând, s-au împlinit 11 ani de când Preasfințitul Sofronie, Episcopul Oradiei, a primit darul arhieriei, fiind numit episcop al românilor ortodocși din Ungaria, repectiv 3 ani de când a fost ales episcop al Eparhiei istorice a Oradiei.
În cadrul slujbei Sfintei Liturghii, oficiate de Preasfinția Sa și de soborul de preoți și de diaconi, au fost pomeniți ierarhii care au păstorit, fie ca mitropoliți, fie ca episcopi, pe credincioșii din zona Crișanei, precum și preoții și ctitorii Bisericii cu Lună. Răspunsurile liturgice au fost date de către corul Bisericii cu Lună, dirijat de Pr. Conf dr. Mihai Brie. Tot în cadrul slujbei s-a dat citire Pastoralei Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române la Duminica Ortodoxiei.
La împlinirea celor 11 ani de arhierie, părintele Teodor Cristea, Eclesiarhul Bisericii cu Lună, în numele preoților și credincioșilor acestei parohii, i-a urat Preasfințitului Sofronie arhierie vrednică și ani binecuvântați.
În încheiere, Preasfinția Sa a adresat un cuvânt de binecuvântare și de mulțumire credincioșilor prezenți la Sfânta Liturghie, asigurându-i pe toți de dragostea Sa părintească.