Seara de rugaciune inchinata parintilor si copiilor

Sf. Ioan Gura de Aur avea sa numeasca familia o microbiserica in cadrul careia parintii si copiii se impartasesc unii de altii intru comuniunea dragostei. Familia trebuie sa fie nu doar celula de baza a societatii ci si spatiul celei mai tainice comuniuni, acolo parintii sadesc cele mai nobile simtaminte de credinta si buna purtare in sufletele fiilor lor, iar copiii, la randul lor invata sa-i respecte si sa-i pretuiasca pe cei ce le-au dat viata si sa devina vlastare de nadejde pentru lumea de maine.

Ca un gest de pretuire pentru institutia familiei, de 1 iunie a.c., Asociatia Femeilor Ortodoxe din Episcopia Oradiei, in colaborare cu Centrul Cultural Ortodox Biserica cu Luna din Oradea, cu Scoala Generala Nicolae Balcescu, cu Colegiul Emanuil Gojdu si Colegiul Ioan Bococi din Oradea au organizat un program cultural-religios la Biserica cu Luna.

Dupa savarsirea slujbei de Te Deum, au fost recitate poezii inchinate copiilor si mamelor, au fost rostite rugaciuni si au fost intonate cateva pricesne care au produs celor prezenti vii emotii.

Intr-o lume framantata de atatea crize, familia contemporana nefacand exceptie, cred ca un astfel de moment vine sa evidentieze necesitatea, grija si atentia pe care scoala si Biserica trebuie sa le acorde familiei.