Invitatie seri duhovnicesti,18-25 martie 2012

PAROHIA ORTODOXĂ ROMÂNĂ ORADEA – CENTRALĂ

Vă adresează invitația de a lua parte la SERILE DUHOVNICEȘTI din săptămâna a IV-a a Postului Paștilor, 18 - 25 Martie 2012, după Pavecernița Mare, de la orele 17, având tema: ,,CRUCII TALE, NE ÎNCHINĂM STĂPÂNE ȘI SFÂNTĂ ÎNVIEREA TA, O LĂUDĂM ȘI O SLĂVIM’’

DUMINICĂ 18 MARTIE - Întâia ispitire a Mântuitorului: ,,Dacă ești tu Fiul lui Dumnezeu, zi ca pietrele acestea să se fască pâini’’ (Matei 4,2), predică susținută de Pr. ȘTEFAN GHEORGHE, Parohia Ortiteag.

LUNI 19 MARTIE -1. ,,Oricine voiește să vină după Mine, să se lepede de sine, să-și ia crucea și să-mi urmeze Mie’’, susținută de Pr.Prof.Dr. IOAN-MARCEL BOLOȘ, Universitatea Oradea.
2. ,,Sf.Cruce, urcuș spre Înviere’’, susținută de Pr.MIRCEA GHITEA, Parohia Husasău de Criș.

MARȚI 20 MARTIE - ,,Iar mie să nu-mi fie a mă lăuda, decât în Crucea lui Hristos...’’(Gal.6,14), susținută de Pr.MARIAN BĂLAȘ–CUȘ din Oradea.

MIERCURI 21 MARTIE - Sf.Liturghie a Darurilor Înainte Sfințite, cu predica ,,Postul și crucificarea sinelui păcătos’’, susținută de Pr.Prof.Dr. DUMITRU MEGHEȘAN, Universitatea Oradea.

JOI 22 MARTIE - ,,Crucii Tale ne închinăm Stăpâne, și Sfântă Invierea Ta o lăudăm și o slăvim’’, susținută de Pr.OVIDIU–MIRON POP din Oradea.

VINERI 23 MARTIE - Sf.Liturghie a Darurilor Înainte Sfințite’’,cu predica: ,,Doamne armă asupra diavolului, Crucea Ta o ai dat nouă...’’ susținută de Pr. IOAN BALA, Parohia Nufărul din Oradea.

SÂMBĂTĂ 24 MARTIE – ’’Cuvântul Crucii ... pentru noi cei ce ne mântuim este puterea lui Dumnezeu’’( I Cor. 1,18), susținută de Pr.CĂLIN IAS, Parohia Cacuciu Vechi.

DUMINICĂ 25MARTIE ora 10, Sf.Liturghie ,,Praznicul Bunei Vestiri, începutul mântuirii noastre’’, susținută Pr.Prof.Dr.DUMITRU MEGHEȘAN, Universitatea Oradea. Ora 18, Sf.TAINĂ A MASLULUI DE OBȘTE ,,Pe scara virtuților cu Sf. Ioan Scărarul’’, predică susținută de Pr.Paroh DINU - TEODOR CRISTEA.

Vă așteptăm cu drag,
Pr.DUMITRU POPOVICI.