Nicolae Jiga in memoria bihorenilor

Vineri, 5 noiembrie 2010, Episcopia Ortodoxă a Oradiei în colaborare cu Centrul Cultural Ortodox Catedrala cu Lună au organizat evenimentul comemorativ-omagial intitulat: „Nicolae Jiga (1790-1870) – mecenate al culturii românești în Crișana și model pentru posteritate”,cu prilejul împlinirii în anul 2010, a 220 de ani de la naștere și respectiv 140 de ani, de la trecerea în veșnicie a marelui mecenate bihorean Nicolae Jiga (1790-1870).
Evenimentul a avut drept scop omagierea celui care, prin faptele sale, alături de Emanuil Gojdu și de alți intelectuali bihoreni, au contribuit la promovarea și dezvoltarea spiritului fundațional în vederea sprijinirii și facilitării accesului tinerimii la educație și cultură. Fundația „Sfântul Nicolae”, ctitorită de Nicolae Jiga a fost pe bună dreptate o instituție de educație și de promovare a culturii românești, o pepinieră de unde au răsărit marile personalități culturale și bisericești ale Bihorului, și nu numai.
Momentul aniversar a vizat nu numai prezentarea istorică a personalității lui Nicolae Jiga, ci și readucerea în actualitate a spiritului Jiga, precum și evaluarea posibilităților de re-temeluire a Fundației Nicolae Jiga.
Desfășurarea evenimentului a constat în oficierea Parastasului și în expunerea câtorva alocuțiuni și prelegeri omagiale susținute de profesori și oameni de cultură. După oficierea slujbei parastasului, Preasfințitul Sofronie, Episcopul Oradiei a adresat un cuvânt de binecuvântare celor prezenți în care a subliniat rolul major pe care l-a avut Nicolae Jiga în spațiul cultural și bisericesc al Crișanei. Au urmat apoi câteva expuneri și alocuțiuni după cum urmează: Prof. Univ. Dr. Mihai Drecin, Mecenatul românesc din Crișana între istorie și geopolitică. Considerații preliminare; Ec. Voicu David, „Spiritul Nicolae Jiga” în conștiința generației actuale – circumscrierea personalității și activității mecenatelui bihorean; Avocat Pașcu Balaci, Necesitatea recapitalizării Fundației „Nicolae Jiga”; Prof. Univ. Dr. Cornel Durgheu, Nicolae Jiga – un model de urmat; Prof. Anca Cosma, Opera de mecenate a lui Nicolae Jiga, Prof. Ana Codreanu, Nicolae Jiga – obârșii; Prof. Daniel Ștefănuțiu, Nicolae Jiga în preocupările istoricului bihorean Titus Roșu. Lucrările au fost moderate de Pr. Ioan Codorean. La final părintele Teodor Cristea, Eclesiarhul Bisericii cu Lună, în calitate de gazdă a evenimentului, a adresat un cuvânt de salut participanților la eveniment.

: