90 de ani de la reinfiintarea Episcopiei Oradiei

Momentele festive dedicate aniversarii a 90 de ani de la reinfiintarea Episcopiei Oradiei au continuat astazi, 19 septembrie, dupa oficierea Sfintei Liturghii, cu vernisarea expozitiei foto-documentare cu tema 90 de ani de la reinfiintarea Episcopiei Oradiei, la Manastirea Sfanta Cruce. Preafericitul Parinte Patriarh Daniel a participat la acest eveniment aniversar organizat in vechea staretie a manastirii care acum functionează ca muzeu si biblioteca. Alaturi de Preafericirea Sa, la evenimentele de la Manastirea Sfanta Cruce din Oradea, au fost prezenti un numar de 13 ierarhi ai Bisericii noastre.

Demersul pentru reinfiintarea Episcopiei a inceput la 30 decembrie 1919, cu cererea inaintata de Consistoriul din Oradea Consiliului Dirigent, de a prevede in bugetul statului suma necesara reorganizarii Episcopiei de Oradea. Consistoriul a intocmit un documentat memoriu inaintat Regelui Ferdinand I la 15 ianuarie 1920. Semnat de vicarul oradean, memoriul incepea prin a asocia implinirea visului romanesc de intregire nationala cu visul românilor ortodocsi bihoreni de a reinfiinta Episcopia Ortodoxa la Oradea.

In 1920, la 30 august Regele Ferdinand a emis inaltul Decret regal prin care se restatornicea Eparhia Oradiei în vechile ei fruntarii. La 3 octombrie 1920 a fost ales primul chiriarh, Episcopul Roman Ciorogariu. La 19 septembrie 1921, Roman Ciorogariu a fost intronizat în Catedrala cu Lună ca Episcop Eparhiot al Oradiei.
Sursa www.patriarhia.ro foto Lumina