Preafericitul Parinte Patriarh Daniel la Catedrala cu Luna

In a doua zi a vizitei canonice de la Oradea, Intaistatatorul Bisericii noastre a fost primit la istorica Biserica Adormirea Maicii Domnului, Catedrala cu Luna. Dupa slujba de Te Deum oficiata de Preasfintitul Petroniu, Episcopul Salajului, Preasfintitul Sofronie, Episcopul Oradiei, a prezentat cele mai importante momente din istoria catedralei, locul intronizarii tuturor episcopilor de Oradea si loc de veci pentru o parte dintre acesti ierarhi, si a evocat istoricul moment al reinfiintarii Episcopiei Oradiei si alte momente importante din istoria ei.

Patriarhul Romaniei a vorbit despre importanta lucrarii pastorale a Bisericii in diferitele eparhii, unde romanii ortodocsi au rămas fideli Ortodoxiei. Am venit aici sa multumim lui Dumnezeu pentru binefacerile revarsate asupra acestei eparhii de-a lungul timpului, si mai ales de la reinfiintarea ei, în 1920, sa comemoram pe cei care au fost vrednici slujitori ai ei si sa cerem ajutorul lui Dumnezeu pentru a continua activitatile lasate noua ca mostenire si, in acelasi timp, sa amplificam lucrarea misionara si pastorala din aceasta parte a tarii, a spus Preafericitul Parinte Patriarh Daniel. La finalul vizitei, oaspetele a oferit bisericii oradene o cruce de binecuvantare si cateva carti.

Sursa www.patriarhia.ro foto Lumina