Procesiune de Praznicul Adormirii Maicii Domnului

Duminica, 15 august, de Praznicul Adormirii Maicii Domnului, Biserica cu Luna a imbracat vesmant de sarbatoare. Cu prilejul hramului acesteia, P.S. Sofronie, impreuna cu un grup de preoti si diaconi a savarsit Sf. Liturghie. Cu acest prilej a fost hirotonit in treapta pde preot un tanar diacon. La sfarsitul Sf. Liturghii a fost organizata o procesiune cu icoana Adormirii Maicii Domnului, in jurul bisericii, care poarta hramul Adormirii Maicii Domnului. La sfarsitul procesiunii, eclesiarhul bisericii a acordat o diploma de recunostinta celui mai vechi membru al corului bisericii, domnul Octavian Popovici, ca a cantat peste 50 de ani in cadrul acestui cor.