istoric biserica cu luna

Monografia Bisericii cu luna Monografia Bisericii cu luna Monografia Bisericii cu luna Monografia Bisericii cu luna Monografia Bisericii cu luna Monografia Bisericii cu luna Arhitectura. Sculptura. Pictura. Obiecte de cult, Arhitectura Influențe ale stilurilor occidentale în arhitectur Proiectantul și constructorul Bisericii cu Lună Sculptura Sculptura nouă Sculptura nouă Sculptura nouă Sculptura veche Sculptura veche Sculptura veche Sculptura veche Pictura Pictura veche Pictura veche Pictura veche murală Terminarea lucrărilor de pictură veche și sfințire

Monografia Bisericii cu luna

II.
Autorul acestei monografii, dl. Nicolae Firu, nu e titrat. Eu am numai „scoala noastra" îmi spunea sfios mai adeunazi. Dar „scoala noastra" e preparandia lui Tichindeal din Arad, la care eu îi eram catihet la anul 1888 în cursul pregatitor. Un puiu de Ti¬chindeal. Pe unde a umblat ca învatator decând a iesit din acea preparandie, a înfiintat coruri si a mirosit documente vechi. De la 1899 e învatatorul scoalei noastre bisericesti din Oradea, dupa aceea sub stapânirea româneasca director de scoala si de prezent în binemeritata penziune. In decursul acestor 39 ani pe lânga prodi¬gioasa sa dascalie, a mai înfiintat reuniunea de cântari „Hilaria" eminentul factor cultural din Oradea pe vremuri când era primej¬die sa te manifestezi ca român. Ca albina aduna material pentru carti de crestineasca si româneacsa învatatura. In 1904 scoate de sub tipar „Geografia judetului Bihor". In 1909 „Date si documente la istoricul bisericei ort. rom. din Oradea",Î n 1910 „Date si do¬cumente la istoricul scoalelor ort. române din Bihor”. În 1913 „Bi-serica ortodoxa româna din Bihor în lupta cu unirea 1700-1754". În 1922, „Urme vechi de cultura româneasca în Bihor". În 1924, „Oradea Mare", monografie, În 1925, „Revolutia lui Horia 1784-1785" si monografia de fata a bisericiei cu luna din Oradea. Si cei mici au drept la meritele lor. Ce frumos s-a început albinaritul acesta carturaresc a croni¬celor parohiale si a monografiilor comunale la care colaborau pre¬otii si învatatorii nostri confesionali. Pacat ca se neglijeaza continu¬itatea acestor începuturi atât de salutare. Arza focu curbele acele afurisite care dau atâta de lucru învatatorimei de astazi, încât nu le mai ajunge vremea la aceasta pretioasa activitate culturala. Neglijarea aceasta pacatoasa a cercetarilor istorice ne-a lasat descoperite si orasele. Legenda ungureasca despre provenienta noas¬tra de contrabanda pe plaiurile dincoace de Carpati, desavârsita în veacul al XVlll-lea este quasi acreditata în opinia publica straina, care face astazi geografia politica a popoarelor de noi fara noi. În oglinda acestei legende la orase suntem neexistenti chiar si de la secolul XVIII încoace. Ori monografia bisericii parohiale (cu luna) din Oradea, scrisa de dl. Nicolae Firulia aniversarea de o suta cincizeci ani a acelei catedrale de astazi de pe piata Unirii din Oradea, ne prezinta în alta lumina Oradea din secolul al XVlll-lea. Dupa aceasta monografie în senatul (reprezentanta comunala) orasului Oradea de la 1754, a treia parte din membri erau ortodocsi (români bastinasi macedo-românii numiti greci si sârbi, pensionari, militari ce s'au asezat aici). Ceilalti erau mare parte colonisti ita¬lieni si germani. Nu populatia era dara ungureasca ci stapânirea. Catedrala vechei episcopii ortodoxe române ramasa vaduvita la începutul veacului al optusprezecelea era în Velenta. Aveam dar biserica în suburbiu. La sapte ani dupa înfiintarea episcopiei unite de Oradea pentru înfrângerea ortodoxiei, în anul 1784 a revolutiei lui Horia ziua 9 Noiembrie, când insurgentii lui Horia ajunsesera prin Odvos, jud.Arad, la insistenta populatiei ortodoxe din centrul orasului, direct împaratul losif al ll-lea încuviinteaza asezarea pietrei fundamen¬tale a celei mai frumoase creatiuni arhitectonice din Oradea, care este catedrala ortodoxa de astazi cu hramul Adormitei, de pe piata Unirei. În ziua aceia nu numai s-a pus temelia unei biserici ortodoxe în centrul orasului, ci din ordin împaratesc exceptional s-a ridicat si restrictia ortodocsilor de a-si putea cladi biserica în oras. Aducem prinosul recunostintei luminatului împarat losif al ll-lea care s'a ridicat peste intoleranta confesional. Mai e aceasta biserica marturie de atâta simt si putere de jertfa pentru Sionul ortodoxiei ce ne pune în uimire. Tot ce vedeti în constructia arhitectonica si in ornamentica interna de astazi a acestei biserici, este facut din contributiile benevole ale enoriasilor de pe acele vremuri, Fie-le tarâna usoara. În 9 Noiembrie 1934, cu ajutorul lui Dumnezeu vom prasnui aniversarea de un veac si jumatate a acestei biserici. Miînvie toti sfintii în suflet când ma gândesc la taina providentei divine. Ser¬barea aceasta se face sub domnia Regelui tuturor românilor. Peste legenda din Budapesta si realitatile istorice de la noi e aparatoarea-provedinta divina. Simtul de jertfa a oradenilor ortodocsi de la 1784 explica si origina ctitoriei culturale a lui Emanuil Gojdu si a celorlalti ador¬miti în Domnul frati ai lui din Biharia, — patrimoniul sufletesc al Bihariei. Pentru regasirea propriului nostru suflet mai rar la idolii importati si mai des la mormintii parintilor.

Oradea, Mai 1934,
EPISCOP ROMAN CIOROGARIU