Investirea si instalarea

Dupa primirea sfântului dar al episcopiei, în ziua de 29 Martie 1920 P. S. Sa Episcopul nostru Roman în sala tronului din palatul regal a primit învestirea din manile M. Sale Regelui ferdinand I, care i-a încredintat cârja arhipastoreasca. Dupa toate aceste, ameliorata pe deplin starea sanitara a P. S. Sale nou alesului Episcop Roman, actul întroducerii în scau¬nul Arhieresc s-a facut la 2 Octomvrie 1921 prin l. P. S. Sa Mitroipolitul Ardealului Dr, Nicolae Baian în prezenta membnlor Adunarii Eparhiale, a reprezentantilor M. Sale Regelui si al guvernului, precum si a tuturor autoritatilor civile si militare din Oradea. Instalarea P. S. Sale s-a facut în biserica cu luna, care prin faptul acesta a fost consacrata catedrala. Astfel biserica noastra (parohiala a fost ridicata la rangul, ce-1 merita nu rumai prin înseninatatea ei istorica bisericeasca si nationala, dar si prin proportiile ei impozante si prin frumsetea ei. care însusiri o pun în rîndul celor mai frumoase biserici românesti din patrie. Dealta parte si pentru episcopia nouînfiintata a fost o deosebita favoare a destinului ca si-a gasit catedrala gata, întru totul corespunzatoare. Cu ocazia instalarii noului episcop aceasta dubla bucurie au si simtit-o amândoua partile: Episcopul cel nou s-a bucurat ca îl asteapta o catedrala de o frumsete arhitectonica ; iar parohia s-a. bucurat, ca impozanta ei biserica îsi primeste mirele asteptat vreme de 150 ani, pe episcopul ei, a carui catedrala a fost destinata sa fie.

Episcopul Roman R. Ciorogariu Primul episcop al reînfiintatei Eparhii bihorene, când urca treptele tronului episcopesc vaduvit prin 214 ani numara 68 de ani de viata: vârsta aproape de limita biblica a vietii omenesti, când cei multi se gândesc la o retragere din lupta vietii în limanul lin al odihnei batrânetei. Episcopul Roman n-a venit ca strain necunoscut între straini. Toata tagma preoteasca si dascaleasca din Bihor a crescut în Institutul pedagogic-teologic din Arad, unde Episcopul Roman a activat ca profesor si director aproape 40 de ani. Episcopul Roman vine în Bihor cu sufletul calit în dârza lupta pentru Neam si Lege si dupa o frumoasa si rodnica activitate în domeniul national, cultural, religios si economic al vietii românesti dinainte de razboiu. A luat parte activa si în primele rânduri ale luptatorilor în conservarea, afirmarea si pregatirea mesianica a poporului din acest colt de pamânt românesc pentru ziua intrarii în Canaanul asteptarilor strabune. „Isvor de credinta si tinerete" cum îl caracterizeaza asa de nimerit Octavian Goga — ori unde activeaza, Episcopul Roman pune suflet, credinta fanatica în izbânda si elan tineresc în executare. In „Tribuna" apara cu dârzenie drepturile Ia viata nationala a oropsitului popor român împotriva cutropilorului maghiar; în „Biserica si Scoala" conduce si da directive religioase Neamului sau; la „Victoria sa stradueste sa ridice economiceste poporul sau, bine stiind ca un popor înstarit nu ramâne în întunerec iar un popor luminat nu poate fi tinut în robie. În Bihor îl asteapta o noua lupta de care nu se'nfricoseaza. „Am sa va arat acum la batrânete, ce-am fost în tinerete" spune-credinciosilor sai bihoreni. Aci a trebuit sa creeze totul din nou-Episcopia, care prin straduintele lui a luat fiinta, era „neîmpodobita si goala". Prin stradaniile Episcopului Roman rasar, ca din pamânt, institutiile unei episcopii: Resedinta pompoasa din strada ce poarta numele Episcopului Ciorogariu, Academia de teologie — prima academie din Bisetica noastra ortodoxa, — adapostita la început în batrâna casa a Consiliului eparhial, mai apoi în cladirea proprie din B-dul Regele Ferdinand; Tipografia diecezana, Fabrica de luminari, Caminul preotesc, Scoala de cântareti bisericesti, ca sa amintesc numai pe cele mai mari înfaptuiri episcopesti Episcopul Roman s-a dovedit a fi nu numai un bun gospodar ci si un bun si luminat arhipastor. Batrânetele împreunate în urma atentatului de la Senat, în care o schija i-a frânt bratul drept, nu-i îngâdue sa viziteze întreaga Eparhie si e nevoit sa tina legatura cu fiii sai duhovnicesti, dupa pilda apostolilor, prin scrisori pastorale, în care trateaza cu predilectie probleme de actualitate, care fac farmecul acestor pastorale. Si azi, când poarta pe umeri povara celor 82 de ani, cârmueste cu întelepciune si dibacie corabia Bisericii. Pururea activ are un cuvânt de îndemn, un sfat bun pentru toate initiativele, care au de scop binele public. Batrânul vladica se bucura de un prestigiu si autoritate ce se resfrâng si asupra Bisericii, al carei ierarh cu demnitate este. Daca aci în Bihor Episcopul Roman a putut sa realizeze atâtea pentru Biserica, este a se atribui în o oarecare masura si faptului, ca de la început a stiut sa-si aleaga colaboratori, care ti-au pus si ei tot sufletul tineresc în slujba cauzei, la care s-au înjugat. Un colaborator credincios, harnic si priceput al Episco-pului Roman este arhiereul-vicar Andrei Magieru-Crisanul, o pu¬tere de munca neobosita, o figura fara prihana a clerului ortodox înzestrat cu alese virtuti si temeinica cultura. Eparhia Bihorului sub conducerea înteleapta a batrânului episcop ajutat in cârmuire de arhiereul-vicar e în plin progres.