Alegerea Episcopului Roman

La 16 Octombre 1920 se întruneste cel dintâiu sinod eparhial electoral pentru alegerea de episcop al eparhiei ortodoxe române de Oradea sub presidîul I. P. S. Sale d-lui dr. N. Balan, Arhiepiscop si Mitropolit. Rezultatul scrutinului a fost: toate voturile pentru Roman R. Ciorogariu, arhimandrit-vicar episcopesc, pe care presedintele îl declara de episcop al restauratei dieceze a Oradiei, având acest act electoral a se înainta Prea Sfintitului Sinod episcopesc spre examinare canonica si Majestâtii Sale Regelui pentru preagratioasa aprobare. Prezentându-se în sinod nou alesul episcop, înalt P. S. Sa facându-i cunoscut rezultatul alegerii si dorindu-i zile îndelungate în noua pastorie, alesul multumind sinodului pentru încrederea ce i-a dat-o, iar I. P. S. Sale pentru dragostea aratata fata de dânsul, declara ca „primeste jugul usor al lui Hristos" si promite solemn a justifica încrederea asezata în el.

Nou alesul episcop îndata dupa alegere a fost autorizat de M Sa Regele a conduce dieceza în calitate de episcop si pâna la hirotonire respective instalare. Se proectase ca hirotonirea si instalarea nou alesului episcop sa se faca la Oradea cu fastul potrivit momentului istoric care însemna biruinta bisericii ortodoxe dupa atâtea veacuri de umilire. Atentatul de la Senat, comis la 8 Decembre 1920, a carui victima a îost si P. S. Sa nou alesul nostru Episcop, a rasturnat pentru un timp nedeterminat planurile noastre. Dupa patru luni de grea suferinta, abia în luna Martie 1921 s-a ameliorat starea P. S. Sale intratâta, ca sa poata primi hirotonirea. Hirotonirea de episcop a P. S. Sale a avut loc la 26 Martie 1920 în capela Sfintei Mitropolii din Bucuresti din manile I. P. S. Sale Mitropolitul si Arhiepiscopul Ardealului dr. N. Balan. De remarcat este faptul ca, P. S. Sa Parintele Episcop Roman prin primirea darului episcopesc în biserica Mitropoliei Ungaro-Valahiei din Bucuresti, a reînoit vechea legatura între aceasta Mitropolie si episcopiile din Ardeal, când Episcopii si Mitropolitii ortodocsi de Alba-Iulia primeau darul hirotonirei de Cpiscopi din manile mitropolitilor Ungro-Vlahiei.