Renovarea bis. din anul 1909

In cursul timpului i s-au facut desigur mai multe reparatii externe bisericii, reclamate de stricaciunile provenite din intemperii ; reparatii interne însa nu i s-a facut pâna în zilele noastre, de la terminarea ei în a. 1792.

O reparatie mai temeinica s-a facut abia în anul 1909. Deoarece parohia nu avea fonduri disponibile cu care sa înceapa lucrarile de renovare, consiliul parohial a lansat în anul 1907 colecte pe teritorul diecezei, al caror rezultat însa a fost cu totul neînsemnat. Pentru acoperirea cheltuelilor de renovare si deastadata au contribuit cu sume mai însemnate fruntasii parohiei si anume: Toma Pacala, paroh-protopop, dr. Aurel Lazar si losif Vaina, cu câte 2000 coroane. In anul 1909, va sa zica dupa un veac, s-au facut unele reparari mai mari la zidul extern, a carui tencuiala pe unele locuri era cazuta pâna la caramida. Cu aceasta ocazie s-a vapsit din nou turnul în culoarea de mai nainte, s-a aurit din nou icoanele celor patru evanghelist si crucea cu globul. Celelalte ornamente au ramas cu auritura veche facuta de N. Jiga. In interior s-a curatit iconostasul, s-au vapsit stranele si scaunele în culoarea lor de mai nainte, iar auritura de pe boltitura a fost înoîta. Cu aceasta ocazie s-au înlocuit si ferestrele cele vechi cu altele noua lucrate cu sticla colorata în cercevele de plumb. Aceste ferestre pe lânga toata frumusetea lor s-au dovedit foarte slabe, caci dupa abia câtiva ani, cercevelele fiind prea subtiri s-au muiat si ferestrele amenintau sa cada afara din pareti. Spre a încunjura aceasta nenorocire a trebuit sa se fixeze în pareti drugi de fier de care s-au legat ferestrele ca sa nu cada. Toate aceste lucrari s-au facut la îndemnul raposatului paroh-protopop Toma Pacala, caruia se poate multumi în cea mai mare parte adunarea sumei pentru acoperirea cheltuelilor împreunate cu aceasta renovare. Consiliul parohial, care a conlucrat la realizarea acestor lucrari avea ca membri pe: Nicolae Zigre advocat, presedinte; dr. Iustin Ardelean, avocat; Dimitrie Balog, proprietar; Dr. loan Buna, avocat; Dr. Aurel Lazar, avocat; Alexandru Marcut, proprietar; loan Mihailovici proprietar; loan Papp, prim-notar judetean; Petru Pantea, comerciant; Nicolae Senmiclosi, plugar; iar de secretar Nicolae Firu, învatator.